9 užitočných rád, ktoré vám pomôžu ak sa chcete naučiť šiť.

9 užitočných rád, ktoré vám pomôžu ak sa chcete naučiť šiť.

1. Vyberte si správny šijací stroj
Vyberajte hlavne podľa parametrov, ktoré chcete, aby stroj spĺňal. Chcete ho len na úpravy oblečenia alebo potrebujete rozšírené funkcie? Stroj starostlivo vyberte, je to dlhodobá investícia, ktorá sa vám postupne vráti.
2. Nekupujte drahú látku
Chvíľku potrvá, kým vaše výtvory budú dať nosiť. Možnosťou je, že sa začnete učiť na látkach, ktoré máte doma.

nitě.jpg

3. Zoznámte sa so strojom
Ťažko sa vám bude pracovať so šijacím strojom, ktorý nepoznáte. Skúste si najprv naštudovať základné informácie z návodu.
4. Naučte sa úplne základy a projekty si plánujte
Najprv si skúste to či viete šiť aspoň trochu rovno. Vyhnete sa tak krivo ušitým okrajom. Skúste si naštudovať, kde majú byť aké stehy a skúste si nacvičiť šitie zipsu a gombíkových dierok. Ďalej si skúste riasenie látky, skladanie, aby ste pochopili základný princíp.
5. Vyberte si ľahké projekty
Ak si vyberiete príliš náročné strihy alebo látky, s ktorými sa ťažko pracuje, môže váš to hneď na začiatku odradiť. Vhodné projekty na začiatok sú napríklad, obliečky na vankúšiky, nákupná taška a skladaná sukňa.
6. Dvakrát merajte a raz strihajte
Určite si poviete, veď som to už merala a sedelo to! A zrazu priložíte dva kusy látky k sebe a sú úplne krivé. V šití sa musíte naučiť trpezlivosti. Radšej to skontrolujte aj päťkrát.
7. Základné pomôcky
K šitiu potrebujete okrem stroja aj iné pomôcky, ktoré vám proces výroby uľahčia. Základom sú ostré krajčírske nožnice, meter, pravítko, krieda, špendlíky, nite, gombíky, veľký stôl a chuť pracovať!

bavlnky.jpg

8. Nepodarky recyklujte
Niektoré projekty vám pôjdu lepšie a na iné zasa budete potrebovať veľa pokusov. Je škoda nepodarené projekty vyhadzovať. Ak sa vám nepodarila sukňa, len ostrihajte zošité okraje a látku môžete znova použiť. Ak sa látka z projektu nedá použiť, urobte z nej výplň do vankúšov!
9. Dokumentuje svoj postup a pridajte sa do komunity
Aby ste dostali spätnú väzbu bolo by pre vás vhodné niekomu svoje výtvory ukázať. Či už sa prihlásite na kurz alebo založíte blog, pomôže sa vám to začleniť do kreatívnej komunity.