Koľko stojí kvalitné osvetlenie?

Koľko stojí kvalitné osvetlenie?


V dnešnej dobe sa v situácii, kedy potrebujme spraviť dekoráciu miestností a pritom zabezpečiť kvalitné osvetlenie, stali vyhľadávaným a spoľahlivým pomocníkom pásiky led.

festival

Stručná charakteristika
Ide o pásiky, ktoré majú samolepiacu vlastnosť. Teda nalepíme ich na nami vybrané miesto, najlepšie tam, kde spomínanú dekoráciu a osvetlenie najviac potrebujeme. Nejedná sa čisto len o pásik, tento samolepiaci pás led má na sebe svetlo vyžarujúce diódy /led/. Po správnom napojení k zdroju elektrickej energie sa nám diódy rozsvietia, pričom osvetlia miestnosť, do ktorej sme pásiky nalepili. Naša miestnosť bude ožiarená kvalitným svetlom, za ktoré vďačíme tejto novodobej metóde osvetlenia. Mám na mysli technológiu led.

LED
Presnejšie a v preklade znamená ním označujeme svetlo vyžarujúcu diódu. Presne táto dióda sa dnes nachádza v každom novom produkte týkajúcom sa osvetlenia. Ide o krok vpred, kedy sme zistili, že na rozžeravenie tejto diódy postačí o moc menšie množstvo elektrickej energie než pri rozžeravení vlákna v starých žiarovkách. Pri každodennom svietení teda šetríme elektrickou energiou, pričom pri rozsvietení svetelný tok na starých žiarovkách dosahoval maximálne 20 lúmenov a pri rozsvietení diódy dosahuje až 100 lúmenov. Jedná sa o výkonnejšiu a úspornejšiu náhradu, ktorá je dnes v každom novom produkte.

Máme záujem?
Ak áno, poďme sa pozrieť na nasledovné a tým je led pásy cena.
V tomto prípade sa musíme pozastaviť nad viacerými kategóriami. Poznáme 5 a 10 metrové balenia. Ďalej ich rozdeľujeme na farbu osvetlenia a to na klasické biele, farebné, RGB, Dual White a Profi.

reflektor

V kategórii biele máme na výber teploty svetla ako studená biela, neutrálna biela a teplá biela, pričom teplá má sfarbenie trochu do žlta a studená do jasne bielej farby. Najlacnejšie pásiky tu stoja 10, 90 eura a tie drahšie v rozmedzí 22 – 29, 90 eura.
Pásiky s vlastnosťou RGB sú známe svojim červeným, zeleným a modrým sfarbením svetla. Sú teda vhodné na dekoráciu, ich cena je oproti bielym trochu vyššia. Najlacnejšie stoja 22 euro, tie cenovo stredné 32 – 42 euro a drahšie 52 – 84 euro.

V ostatných kategóriách sú ceny podobné ako u RGB, no pásiky pod názvom farebné sú sympatické a ich cena takisto 15 – 18 euro.