Pohodlí díky PURBudúcnosť platby na Slovensku je jasná- bude mať digitálnu podobu

Pohodlí díky PURBudúcnosť platby na Slovensku je jasná- bude mať digitálnu podobu

Čo sa týka využívania moderných technológií odkazujúcich na platby a transakcie, Slováci určite nezaostávajú pozadu, skôr naopak. V rámci Európy sú v tomto smere jednou z najčastejšie operujúcich krajín. Oficiálny populačný nárast využívania formy bezkontaktných platieb pritom v našej krajine oslavuje ešte len prvé desaťročie (2008-2018). Tieto služby v našej krajine zaviedla predovšetkým spoločnosť Mastercard v roku 2008 a z disponovania platobných kariet sa od tej doby stal priam trend, ktorého popularita sa začala výrazne zvyšovať. Z celkového hľadiska a názorov môžeme tento typ platby označiť za praktický, pohodlný a zároveň bezpečný.

peněženka

  • Za svoje vraví i štatistika ukazujúca na 73 miliónov bezkontaktných transakcií vykonaných len v prvom kvartáli tohto roka, pričom zákazníkom bolo vydaných zhruba 5 miliónov platobných kariet.

Historicky prvá transakcia na Slovensku bola údajne vykonaná pred rovnými desiatimi rokmi v Bratislave, a to pri platení v jednom z jej podnikov. V roku 2011 bolo v obehu už takmer 393 000 platobných kariet a dnes už vravíme o desiatkach miliónov.

platební karta

Na základe popularity bezkontakných platieb sa momentálne testuje mobilná aplikácia Global Pay, pomocou ktorej bude možné už aj u nás platiť za jedlo či pitie v reštaurácii formou mobilu, respektíve cez elektronickú peňaženku Masterpass. Táto služba je aktuálne dostupná v Bratislave, konkrétne v reštaurácii s názvom U zlatého bažanta. To je však len začiatok, onedlho by malo nastať rozšírenie pôsobiska i tejto služby. Do podnikov ako reštaurácie tak bude možné prísť iba s mobilom, peňaženku budete môcť nechať doma.
Onedlho tu máme okrúhliny, rok 2020 a práve k tomuto roku sa viaže i odhad, že na Slovensku bude až 62 % vlastníkov prenosných zariadení, ktoré budú podporovať platobné funkcie.

nákup

  • Nemusí ísť len o mobily, ale napríklad aj náramky, hodinky, kľúčenky či dokonca iné zariadenia.

Nuž, nechajme sa prekvapiť.