RANSOMWARE – novodobá kriminalita

RANSOMWARE – novodobá kriminalita


Bohužiaľ, čoraz viditeľnejším sa stáva počítačový vírus, s ktorým ste sa už zrejme stretli aj Vy. Ak Vám ho opíšem, určite budete vedieť o čom je reč. Pretože veľa online uživateľov sa s ním už stretlo. Čo je a ako sa vlastne tento zákerný vírus prejavuje, Vám milí online uživatelia opíšem v tomto článku.

hacker

•         Vírus ransomware sa rád prejavuje napríklad takýmto spôsobom- Na webovom prehliadači sa objaví logo polície a ste napomenutí, že ste navštívil nepovolenú stránku a teraz ste stíhaní. Ešte teraz si pamätám, ako môj dobrý kamarát kúpil notebook a za týždeň bol obeťou tohto vírusu. O pár dní sa to isté stalo aj mne. Následne mi to bolo jasné. Jedná sa o nepodarený vtip hackerov a ich vírusu. Neskôr som už tieto prípady počul z každej strany a čítal som o nich aj na webe.

•         Ransomware však postúpil na ešte zákernejšie metódy. Pri online surfovaní na webe nevedomky stiahneme vírus do nášho počítača. Vírus následne zašifruje naše dáta v počítači. Následne sme svedkami nechutného podvodu. Na našom počítači sa objaví drzé varovanie, že ransomware zabránil prístup k počítaču a vraj napraviť to môžme len zaplatením výkupného. A verte tomu, že veľa online uživateľov zaplatilo.

virus

•         Podľa štatistiky vírus napadol 93 percent uživateľov, z čoho 40 percent bolo nútených zaplatiť! Najhoršie na tom je, že peniaze putujú hackerom a tým podporujú tvorbu ďalšej online kriminality.

•         Ako sa však brániť?Nie je to jednoduché. Pre istotu by sme mali všetky dôležité dáta v našom počítači zálohovať. Vírus útočí aj cez e- mail. Ak vidíme podozrivý, neznámy mail, radšej ho ignorujme. A už v žiadnom prípade nekliknime na prílohu! Vyhýbajme sa podozrivým súborom, stránkam a mailom.

zločin

Vírus číha všade!

Takže sme svedkami kriminality už aj u nás doma, v pohodlí našej obývačky, pri našom počítači. Takisto ako v „reálnom“ svete, jednoducho musíme byť pozorní a nám blízke veci zálohovať a strážiť. Taktiež sa musíme vyhýbať veciam, o ktoré sme neprosili a sú nám niečim podozrivé. Spoločnými silami a našou pozornosťou porazíme tento zákerný vírus, ktorý ohrozuje náš počítač, majetok i súkromie.