Svokra – nepriateľ?

Svokra – nepriateľ?


Často počúvame názory, že svokra je človek, s ktorým je možné len ťažko vychádzať v dobrom. Poznáme množstvo vtipov a vymyslených príbehov, kde sú svokry opisované len v tom najhoršom zmysle slova. Je to naozaj s nimi až také zlé, alebo je tento obraz len zveličený a pritiahnutý za vlasy?
Asi by sme nemali hádzať všetky svokry do jedného vreca. Tento mýtus je totižto taký silný, že im často ani nedáme šancu a robíme predčasné závery bez toho, aby sme ich bližšie spoznali.
 nevrlá starší žena
Prvý dojem
Hovorí sa, že prvý dojem býva vždy dôležitý. Každý sa počas prvého stretnutia snaží ukázať sa v čo najlepšom svetle, či už ste na mieste nového člena rodiny, teda potenciálnej nevesty alebo na mieste svokry. Treba si uvedomiť, že mladá žena, ktorú muž predstavuje svojej mame predstavuje akúsi „hrozbu“, ktorá preberá prvé miesto ženy v mužovom živote. Jednoducho jej treba ukázať, že jej syn si vybral naozaj dobre a že ste to najlepšie, čo ho mohlo postretnúť.
 
Druhý dojem
Ak sa chystáte vstúpiť do novej rodiny natrvalo, stretnutiam so svokrou sa chtiac-nechtiac nevyhnete. Preto je fajn nájsť si spoločné témy na rozhovor. Niečo, čo zaujíma vás obe, prípadne to, čo má rada ona. Preukážte záujem o jej obľúbené činnosti, pochváľte jej dobrý vkus či chutné jedlo. Nechajte ju tiež spoznať vás a ukážte jej, že vám na jej synovi naozaj a úprimne záleží. Ak máte možnosť, rozprávajte sa otvorene.
 dobrý vztah s tchýní
Partner ako spojenec
Nech už máte so svokrou akékoľvek vzťahy, musíte si byť isté, že partner je na vašej strane. Možno bude pre neho ťažké rozhodnúť sa medzi vami a svojou matkou, ale je potrebné aby si uvedomil, že VY STE PARTNERI a tak sa očakáva, že budete za každých okolností stáť jeden za druhým.
 
Nechajte svokru realizovať sa
Ak máte akčnú svokru, ktorá by rada do všetkého vo vašom živote či domácnosti hovorila, nechajte ju, aby sa cítila byť užitočná. Ony sa často starajú do „vašich“ vecí práve preto, že sa cítia byť nepotrebné a tak akosi „navyše“. Zverte jej na chvíľku starostlivosť o deti, nechajte ju, nech vám napríklad pomôže v domácnosti ak si to samozrejme žiada. Využite tento čas pre seba a svoje záujmy. V konečnom dôsledku tak budete spokojné obe.

Príkladov a dobrých rád na to, ako dobre vychádzať so svojou svokrou je veľa. Hlavným pravidlom ale je kopec porozumenia a lojality z jednej i druhej strany. Malými či väčšími kompromismi je možné dosiahnuť so svokrou skvelý a láskyplný vzťah.