Zamyslime sa nad tým, čo denne kupujeme

Zamyslime sa nad tým, čo denne kupujeme


Pravdepodobne najčastejším tovarom, ktorý nakupujeme ,sú potraviny. Kupujeme ich skoro každý deň, niekedy už len tak automaticky. Zastavíme sa však niekedy nad tým, čo kupujeme,  s čistým svedomím? Hoci mal vyjsť nový „super“ zákon, kedy bude zakázané písať na obal potravín informácie o zložení, tak vďaka Bohu, tento zákon ešte nevyšiel, preto má každý z nás stále možnosť skontrolovať si, čo to vlastne kupujeme.
burger a hranolky
Ak nie sme vo svojej koži, cítime sa unavení, nervózni a akosi nevládzeme, problém môže byť v pravidelnom nakupovaní „jedla“, ktoré nie je práve zdraviu prospešné. Informácií o zložení a živinách je na zadnej strane neúrekom, ale to je dobre, neignorujme to. Najskôr spomeniem vec, ktorá nám ako prvá udrie do očí, pokiaľ otočíme obal na druhú stranu.
těstoviny s bazalkou
Vidíme údaje, ktoré napovedajú o výživových hodnotách na 100 g daného produktu. Energia, tuky, sacharidy, bielkoviny. Základné veci pre naše každodenné fungovanie, bez ktorých by sa nám doslova zastavil organizmus.
Najdôležitejšou súčasťou sú podľa mňa sacharidy. Aj ten najdiétnejší produkt obsahuje veľa sacharidov. Pokiaľ sa cítime unavene a lenivo, mali by sme si kupovať produkty s vyšším obsahom sacharidov a minimom tuku. Napríklad cestoviny alebo podobné potraviny, ktoré majú vyšší obsah sacharidov. Mali by sme si odpočinúť od výrobkov, ktoré obsahujú veľa tuku a sacharidov minimum.
Ale vec, kvôli ktorej píšem tento článok sa týka obsahu glutamanu sodného, dochucovadla v produktoch, ako napríklad sáčkové polievky. Tento tovar však postupne nahradzujú polievky, ktoré glutaman nepridávajú a hlavne tu si prečítajme, či ho daný výrobok náhodou neobsahuje.
opečené párečky
Prečo? Pretože glutaman sodný, hlavne pri pravidelnom konzumovaní útočí na našu nervovú sústavu, teda spôsobuje nám nervozitu, zvýšený tlak a teda škodí i nášmu srdcu. Preto sa cítime nervózni a bez síl. Okrem toho bráni nášmu organizmu stráviť tuky, takže dokážame pribrať a zlenivieť aj z obyčajnej sáčkovej polievky. Pokiaľ sa dá, neignorujme zloženie produktov, ktorú sú nám predávané v obchodoch. Aj za nízku cenu sa dá najesť zdravšie a rozumnejšie.