Ako a podľa čoho vyberať menič napätia?

Pokiaľ pracujete ako šofér, a to najmä ako vodič kamiónu, trávite vo vozidle naozaj veľa času. Kamiónová kabína je v podstate vaším prechodným bydliskom, kde často aj nocujete a trávite väčšinu času z vášho dňa. Pri takejto práci sa vám bude určite hodiť zariadenie, ktoré má názov menič napätia. Ide o prístroj, ktorý ak pripojíte v kamióne alebo aj inom vozidle k elektrickému zapaľovaniu na cigarety či priamo ku batérií, získate prístup k elektrine. Rovnako viete meniče napätia využívať aj v prípade, keď pracujete ako vodič zájazdového autobusu či pravidelne chodievate na dlhé pracovné cesty.

kempovanie v prírode

Čím väčšie vozidlo však šoférujete, tým väčší výkon meniča je potrebné zakúpiť. Pre veľké vozidlá, ako sú kamióny alebo autobusy odporúčame skôr zvoliť 24V menič napätia. Takéto zariadenie, ktoré dokáže nahradiť elektrickú zásuvku môžete využiť napríklad aj počas rekreácie mimo civilizácie alebo v prírode bez prístupu k elektrine. V súvislosti so spomínanou prácou vodiča a vozidlami, môžeme spomenúť napríklad dovolenku v karavane či obytnom prívese.

obytné vozidlo

Počas niekoľkodňového výletu autom či karavanom si takýmto spôsobom viete nabiť elektroniku, ako je mobilný telefón, prenosný počítač či tablet. Okrem toho však menič napätia využijete napríklad aj pri kempovaní alebo stanovaní v prírode, kde s jeho pomocou môžete napríklad využiť varič na pripravenie jedla či prenosnú mini chladničku. Na menšie spotrebiče a elektroniku v bežnom aute vám pravdepodobne postačí menič napätia 12V 220V, avšak výber závisí aj podľa typu samotného zariadenia. Meniče sa zväčša rozdeľujú na tie, ktoré majú čistý sínusový priebeh alebo tie, ktoré majú modifikovaný priebeh. Meniče s čistým sínusovým priebehom sa hodia pre také účely, kde je nevyhnutné mať sústavný prístup k elektrickej energií. Ide teda napríklad o veľké spotrebiče, ako je chladnička, mraznička alebo čerpadlá. Naopak meniče, ktoré sú modifikované sú ideálnou voľbou pre menšie zariadenia a elektroniku, ako je notebook, tablet, rádio alebo smartfón.