Ako na KRAULA


PLAVECKÉ TEMPO
 
            Začíná sa v pozícií, keď je pravá ruka natiahnutá a pripravená ponoriť sa do vody, pravá noha je pripravená k výkopu. Ľavý bok je pripravený k ponoreniu a ľavá ruka natiahnutá pri tele a pripravená k následnému tempu.
 plavec v bazénu
            Fáza pohonu. Ponorte sa do vody. Pravú dlaň a a predlaktie ako kotvu. umožnite, aby a pri ďalšom zábere svaly pootičily trupom. ľavá ruka je zatiaľ natiahnutá dopredu, vyvažuje a pomáha preniesť točivú silu do bokov a tela do čo najrazantnejšieho pohybu vpred. ľavý bok sa ponorý hlbšie do vody pozdĺž osy tela a poskytne tak dostatočnú energiu prednej (ľavej) ruke. Rotácia uvoľní ďaľeko viac sily ako máte vo svaloch ruky. Pokračujte v tomto pohybe ďalej akoby ste sa snažili dostať všetku vodu z bazéne nad svoje boky.
 závod v plavání
            Držte stehná pevne pri sebe, prúd vody vyvolaný týmto pohybom môže v tomto prípade plynule obtekať za telo. Majte nohy, čo najviac natiahnuté, kotníky a chodidlá uvoľnené, aby fungovali ako plutvy rýb. Úder ľavým chodidlom pomáha ľavej polovici tela pri ďalšom tempe ľavou rukou. Na konci tempa je ľavá časť tela bližšie ku dnu, pravá ruka sa vracia do odpočinkovej polohy a ľavá ruka sa pripravuje k ďalšiemu mohutnému záberu.
 
 
PLÁVANIE A CHUDNUTIE
 
            Pri plávaní spalujeme menej telesného tuku ako pri iných športoch, pretože horná časť tela pri pohybe radšej spaluje krvný cukor ako zdroj energie naproti nohám, ktoré spalujú radšej tuk. Navyše sa Vaše telo neustále ochladzuje, čo znižuje množstvo splálených kalórií.
 
            I napriek tomu všetkému pri plávaní pŕs alebo znaku spalujeme 10 kCal za minútu. Na intenzívne chudnutie sa Vám to asi nezdá, ale opak je pravdou. Pri nadváhe je beh (kde pálime ďaleko viac tuku) pomerne zložitý a namáhavý. Plávať vydržíme ďaleko dlhšiu dobu, nezahrievame sa, ale odľahčujeme srdcu. ri boľavých kĺboch je skákanie cez švihadlo asi blbosť, ale vo vode, ktorá nás nadnáša môžme skákať koľko chceme. Áno je to beh na dlhú trať, ale to bolo aj naše naberanie na váhe.
 mladík v rybníku
            Narozdiel od byciklovania či behu pri plávaní zapájame do činnosti svaly hornej i dolnej polovice tela. Naučíme sa pravidelne a zhlboka dýchať. Nachádzame sa vo vlhkom prostredí, čo je fajn ak trpíme alergiou (pokiaľ sa nejedná o chlór) alebo astmou.