Ako sa kvalitne vyspať?

1.       Pravidelný systém – Stanovte si pravidelné časy vstávania a chodenia spať. Toto by ste mali dodržať aj cez víkendy. Ak v soboru vstávať skoro nemusíte, spánok o niekoľko hodín zbytočne nepredlžujte. Nepotrebujete to.
2.       Choďte spávať skôr –Prvá polovica noci, asi od 22:00 do 02:00 je najefektívnejšia na kvalitný a nerušivý spánok. Spánok cez tento čas je hlbší a občerství vás lepšie.

spánek

3.       Dĺžka spánku –Spať by sme mali v intervale od šiestich do deviatich hodín.
4.       Neprerušujte spánok –Prerušovaný spánok nie je dobrý, neosvieži vás tak, ako nepretržitý, ktorý je oveľa kvalitnejší.
5.       Netrápte svoj žalúdok –Dôležitým faktorom je trávenie. Pred spaním aspoň 3 alebo 4 hodiny nejedzte a vynechajte mastné a vyprážané jedlá. Na večeru si dajte niečo ľahké a jednoducho stráviteľné, napríklad zeleninu alebo ovocie či chlieb.

6.       Buďte cez deň aktívny –Denná športová aktivita zaručuje lepší spánok.
7.       Pozor na hádky –Výmena názorov po večeri nie je tá najlepšia. Zvyšuje stres a ten teda najlepším pomocníkom pre zdravý spánok nie je.
8.       Pozor s kofeínom –Kofeín zvyčajne v našom organizme pracuje tak 3 až 5 hodín, no pri niektorých jedincoch môže trvať podstatne viac. Večerné posedenia v kaviarňach tiež veľmi kvalitnému spánku nepomáhajú.

9.       Cigarety –Tie si pred spaním odpustite. Môžu takisto spôsobiť nespavosť. Môže sa stať, že vás skôr nabudia ako sa z nich stanete ospalými.
10.   Alkohol –Mnoho ľudí si myslí, že alkohol je dobré sedatívum, no opak je pravdou, alkohol prerušuje spánok a to nehovoriac o takzvanej opici. Ored spaním sa mu definitívne vyhnite.

miminko

11.   Dajte si med –Pred umytím zubov si z neho dajte za jednu lyžicu do čaju alebo mlieka. Svojím zložením vám pomôže zaspať.
12.   Vyvetrajte –Pred spaním si vpustite do izby kyslík. V okolí čerstvého vzduchu sa spí omnoho príjemnejšie ako v zadusenej izbe.