Civilizácia ohňa

Horí ohník horí, na Kráľovej holi. Ktože ho nakládol ? Dvanásti sokoli… Každý pozná text našej priam druhej národnej hymny. Každý milujeme ohník, ten táborový, s rozvoniavajúcimi pečenými klobásami, slaninkou a zemiakmi. Sokolíci na Kráľovej holi si mohli dovoliť oheň akýkoľvek, protipožiarne dvere LMmont nepotrebovali. S ohníkmi v našich domácnostiach je to ale inak. Že v domácnostiach žiadne ohníky nezakladáme ? Ale áno, a dennodenne, len si to naprostá väčšina z nás neuvedomuje. Sme civilizáciou ohňa, bez neho by sme boli stratení. Oheň poznali naši predkovia už v najdávnejších dobách, pretože sa vyskytuje často aj spontánne v prírode.

Civilizácia ohňa 1.jpg

Kľúčovým momentom bolo objavenie spôsobu, ako ho zapáliť. Najprv trením vhodných kusov dreva, neskôr iskrením pomocou kresadla, až po prvé zápalky, najprv značne nebezpečné, neskôr zdokonalené, až po dnešné zapaľovače najrôznejších typov. Kúrenie pevným palivom v kachliach, alebo v kotli, kúrenie v plynovom kotli…, kto ho má, vie čo taký „ohník“ obnáša.Že vy ohňom nekúrite ? Rozžeravený odporový drôt v elektrickom radiátore je čo ? Rozžeravené volfrámové vlákno v žiarovke, odporové drôty v celom rade iných elektrospotrebičov ? Iskrenie bežiacich elektromotorov v chladničkách, mixéroch, vysávačoch ? Oheň, oheň, oheň, v rôznych podobách, v rôznej intenzite, s rôznou mierou nebezpečnosti vzniku požiaru. Klišé, ale dokonale platí – dobrý sluha, zlý pán.

Civilizácia ohňa 2.jpg

Teraz by sa dalo uviesť mnoho príkladov zo štatistík, ale tými sa nezaťažujme, každý zorientovaný človek si ich je dobre vedomý. Riziko požiaru máme takmer všade. S týmto rizikom počítajú už konštrukcie dnešných budov. Okrem toho normy predpisujú vybavenie požiarnymi uzávermi, hasiacimi prístrojmi, hydrantami, požiarnymi hlásičmi a jedným z najdôležitejších prvkov – protipožiarnymi dverami, zvlášť dôležitými vo väčších budovách, napr. bytových domoch. V starších domoch väčšinou nie sú. Takéto dvere vám ale môžu zachrániť život. Lebo je rozdiel, či prehoria za 5 minút, alebo za 45 minút, keď už budú hasiči pri vás. Preživší z nešťastnej prešovskej bytovky by vedeli rozprávať… Preto nad protipožiarnymi dverami LM montu neváhajte a ozvite sa nám. Ide o to najcennejšie.