Dnešné kvalitné prúty

Hlavnou výzbrojou každého rybára sú predovšetkým prúty, známe aj bežným pomenovaním ako udica. V dnešnej dobe sú už vyrábané z tých najkvalitnejších materiálov. Je však rozdiel, či sa chystáte na lov dravých, alebo kaprovitých rýb, pre každý lov zvlášť je totiž vhodnejší odlišný prút, sú aj špeciálne odlišne vyrábané, priamo pre dotyčnú potrebu lovu. Ak sme pri tom, veľa rybárov zrejme zaujmú práve tie kaprove udice.

rybářka

No v článku sa chcem venovať udiciam celkovo a to hlavne tým dnešným.
Chcem spomenúť, že mnohé sú vyrábané z uhlíkových vlákien rozličnej akosti. Môžeme si rovnako všimnúť, ako dnes disponujú pružnosťou, skrátka dnes nájdete skutočne poväčšinou kvalitné prúty, rovnako tak aj elektronickou formou, cez e-shopy. Navyše máte veľký výber, na vás je už iba rozhodnutie, akému typu rybolovu sa chcete najčastejšie venovať, teda aké ryby chcete chytať. Každý výrobca má predstavy o inom návrhu dizajnu a konštrukcii, avšak každý má svoj opodstatnený cieľ a určitý výhodu, vylepšovák, na ktorý si s radosťou zvyknete.

rybáři

Tá dnešná konštrukcia prútov je relatívne dosť ľahká, preto sa už vyrábajú také predĺženejšie, je to určite výhoda. Platí to aj pre freedrové prúty, ktoré bývajú spravidla kratšie, avšak tiež sa dočkali tejto pozitívnej zmeny. Asi najúžasnejším pokrokom v skratke teda možno nazvať ten dnešný kvalitnejší materiál, nižšiu hmotnosť, pritom však väčšiu dĺžku.

Očká na klasickom prúte sú dnes vyrábané z titánu, teda aspoň tie najlepšie, nemusí to byť pravidlom. Skvelou alternatívou, ktorá poteší i cenovo, sú superoxidové očká. Sedlá navijaku majú zväčša skrutkovací mechanizmus, rukoväte sú zasa jemné na dotyk, čo oceníme hlavne v prípade, ak budeme súperiť s väčším a ťažším, nepoddajným úlovkom. Takéto detaily sú vlastne dosť potrebné hlavne pri vyťahovaní ryby z vody.