Ermitáž


Mesto Petrohrad bolo založené v roku 1703 Petrom Veľkým. Od roku 1712 až do začiatku 20-teho storočia bol Petrohrad hlavným mestom Ruska. Petrohrad vznikol na močiari, a jeho súčasný vzhľad je podobný Benátkam. Nájdete v ňom množstvo kanálov a tisíce mostov – aj preto sa tomuto mestu hovorí Benátky severu. Milovníci romantiky si tu prídu na svoje. A nie len tí, v Petrohrade sa koncentruje veľa milovníkov umenia. Najväčšie múzeum na svete je práve v tomto meste.

petrohrad

Ermitáž.
Ermitáž tvorí 5 vzájomne prepojených budov: Stará Ermitáž, Malá Ermitáž, Nová Ermitáž, Zimný palác a divadlo. Samotný názov tohto múzea pochádza z francúzskeho slova „ermitage“, čo v preklade znamená pustovňa. Názov múzeu dala cisárovná Katarína, ktorá sa rada sama prechádzala medzi umeleckými dielami.

rusko

Pár faktov o Ermitáži.
–         Celé múzeum má 1057 izieb. Ak by ste chceli vidieť všetky časti Ermitáže prešli by ste približne 22 km. Na vystavené diela, ktoré sú v pre verejnosť otvorených miestnostiach Vám postačia asi 4 hodiny, ale museli by ste ich doslova preletieť.
–         Celkovo je v múzeu viac ako 3 milióny exponátov. Nájdete tu kúsky od doby kamennej až po súčasnosť. Nie je možné ich všetky vystavovať, ale tie najlepšie kúsky uvidíte na vlastné oči. Aby ste mohli vidieť všetky exponáty potrebovali by ste 11 rokov na minútové obzretie si každého kúsku.

–         V roku 1764 Katarína Veľká zakúpila 255 obrazov z Berlína. Táto zbierka je trvalo vystavená v múzeu pre verejnosť aj v dnešnej dobe.
–         15. Jún 1985 si pamätajú asi všetci zamestnanci Ermitáže a milovníci umenia. Obraz od Rembrandta s názvom Danae (1636) sa stal obeťou útoku. Útočník ho rozrezal na dvoch miestach a polial kyselinou siričitou. S reštaurovaním sa začalo okamžite. Trvalo 12 rokov kým sa skupine odborníkov podarilo dostať obraz do pôvodnej podoby.

kočka

–         V podzemí múzea nájdete mačky. Cársky dekrét z roku 1745 ich povolal do služby. Ich úlohou bolo, a stále je chytať myši, ktoré na obrazoch vedeli urobiť nenapraviteľné škody. Jeden deň v roku sa v múzeu koná zbierka peňazí, ktorá je určená na starostlivosť o mačky.