Gruzínsko – destinácia roku 2019

Gruzínsko sa tento rok stalo turisticky navštevovanejším, čím sa o trocha viac priblížilo k svojmu južnému susedovi – Turecku. Jeho turisticky príťažlivou výhodou je to, že ponúka veľa možností. Keďže na jeho západnej strane sa rozlieha Čierne more a viac ako polovicu povrchu krajiny tvoria hory, je to ideálne miesto pre spojenie turistiky a oddychu na pláži. Obyvatelia Gruzínska sú milí a priateľskí a hovorí sa o nich ako o najpohostinnejších na svete.

gruzinkso.jpg

Pred desiatimi rokmi bolo Gruzínsko vo vojne s Ruskom, čím prišlo o Južné Osetsko. Odvtedy sa však táto krajina stala bezpečnou a zažíva turistický boom, stále však patrí medzi chudobnejšie a poznačené socialistickým režimom. Pohybovať sa teda sám a bez sprievodcu mimo hlavného mesta Tbilisi sa neodporúča.  

tbilidi.jpg

Aby ste sa sem mohli vydať, nepotrebujete dokonca ani pas, od roku 2015 pokojne postačí aj občiansky preukaz. Pokiaľ ide o očkovanie, povinné nie je. Odporúča sa však pre istotu zaočkovať proti hepatitíde A, diftérii a tetanu. Najobľúbenejším prímorským letoviskom v Gruzínsku je mesto Batumi.
Mena v Gruzínsku sa nazýva lari (GEL) a za jedno euro dostanete približne 2,8 lari. Ak sa už rozhodnete stráviť tohtoročnú dovolenku v tejto destinácii, určite nesmie chýbať ochutnávanie tradičných gruzínskych jedál. Medzi ne patrí hlavne koláč chačapuri, čo je syr zapečený v chlebe alebo ceste, ktorý Gruzínci vedia pripraviť na viac ako 30 spôsobov. Ďalej by ste určite nemali vynechať šašlik, čo je baranie mäso opečené na ražni, alebo gruzínsky knedlík khinkali, ktorý vznikol v horách a jeho náplňou je mleté jahňacie alebo hovädzie mäso. Okrem jedla je však Gruzínsko známe vďaka vínu, na ktorého výrobu majú vlastný spôsob – a to v hlinených krčahoch, čo ich dostalo až na zoznam UNESCO.
Prerušte dovolenkový stereotyp a vyberte sa navštíviť túto menej známu krajinu, v ktorej si každý nájde niečo svoje.