Materiálne bohatstvo je relatívne novodobý vynález

Ak si myslíte že materialisti vládli svetu už od počiatku, ste na veľkom omyle. Keď ešte žili jaskynní ľudia, hodnota človeka sa nemerala tým koľko má jaskýň alebo udomácnených zvierat.Jeho sociálny status a postavenie v spoločnosti si mohol získať jedine hrubou silou. Ak poznal niekoho, kto mal o trochu viac mäsa ako on, jednoducho ho zabil.

To spôsobilo že sa ho ľudia začali obávať, čiže si takto získal rešpekt, teda sa zvýšila jeho hodnota a navyše získal aj to mäso, o ktoré sa cítil byť ukrátený.
zábava v parku
Jednoducho povedané, človek nemal vysoké postavenie v spoločnosti kvôli tomu koľko mal majetku, ale kvôli jeho schopnosti rýchlo nejaký nadobudnúť. Meradlom jeho úspechu teda neboli komodity, ale jeho hrubá sila, odvaha a prešibanosť. Všetky tieto vlastnosti museli mať aj panovníci a králi, ktorí vládli o pár tisíc rokov neskôr. Bohatstvo a obrovské majetky boli len akýmsi doplnkom, ktorého mali prebytok.

Dôležité bolo, koľko ľudí stojí za nimi a podporuje ich, alebo na druhej strane, koľko ľudí sa ich obáva a rešpektuje ich.

Samozrejme, v dnešnej spoločnosti to takto nefunguje. Nevravím že rešpekt a iné morálne hodnoty úplne vymizli ale určite mi dáte za pravdu, keď poviem, že sa pomaly strácajú a do popredia sa dostávajú materiálne hodnoty. Dnes sa hodnota života meria prevažne peniazmi. Peniaze človeku umožňujú robiť si čo chce a dávajú mu akúsi slobodu.
chudák holka
Percentuálne množstvo ľudí, ktorí tvrdia že duchovné bohatstvo je oveľa dôležitejšie ako materiálne sa stále znižuje. Ako vnímate materiálne hodnoty vy? Podľa môjho názoru, ľudí pre ktorých sú tieto hodnoty najdôležitejšie, teda materialistov,  netreba vôbec odsudzovať a ani na nich ukazovať prstom. Sú tu, pretože stále viac a viac “vyspelá“ doba si to vyžaduje. Nechcú zaostávať a tak sa snažia napredovať, lebo si uvedomujú, kde by sa v týchto časoch dostali bez peňazí. Pravdepodobne nikde.