Materská dovolenka nie je dovolenka

Naše okolie a celkovo spoločnosť berie status „materská dovolenka“ naozaj ako trojročné prázdniny. Verí tomu každý, kto si tým sám neprešiel alebo aspoň nemal vo svojej blízkosti priateľov s dieťaťom. Veľakrát som počula, že si oddýchnem, že budem doma. Ale vôbec to tak nie je a asi ani v najbližšom čase nebude.
Rola matky je doživotná úloha, ktorá nesie so sebou hlavne zodpovednosťza to malé stvorenie, ktoré držíte, alebo budete držať v rukách. Keď som bola v šiestom mesiaci, plná očakávaní a nadšenia sama vedúca v práci ma posielala na maródku, vraj mám oddychovať kým môžem. Samozrejme som to nebrala vážne a do posledného mesiaca som naplno fungovala, síce nie v práci, ale doma.

miminko

Namiesto toho aby som si ľahla do postele a pospala si som čítala knihy o rodičovstve a pôrode, alebo chystala výbavičku pre dieťa. Prvorodičky to poznajú, ale pri druhom dieťati to bude iné.
Nadišiel náš „deň D“ a spolu s mužom sme si priniesli domov malé dievčatko. Pocit šťastia a radosti nedokážem opísať, no po niekoľkých dňoch sme vpadli do reality. Partner musel ísť do práce a ja som ostala sama na to pár dňové bábo, ktoré bolo závislé vlastne len odo mňa, od svoj mami. Potrebovalo jesť, nevedelo čo je to noc a hlavne si vyžadovalo blízkosť. 24-hodinovú starostlivosť. To, že nespíš a nekúpeš sa niekoľko dní v šestonedelí je úplne normálne, nakoniec si zvyknete, hoci to vonkoncom nebude ľahké.

Keď dieťa pomaly rastie a máte vytvorený vlastný harmonogram, konečne si môžete dovoliť urobiť aj niečo pre seba. Nájsť si čas na kaderníčku, alebo ísť s kamoškou na kávu je ako vykúpenie. Konečne si môžete si vychutnať bez dieťaťa. Ale realita je taká, že to nebude za tri mesiace, no možno až za rok.

těhotesntví

Materstvo je náročná vec, hlavne ak máte prvé dieťa. Môj gynekológ mi raz povedal: „Dieťa vie ako sa má narodiť a žena vie ako ho má porodiť!“ Táto rada mi pomohla v každom smere, rovnako aj v dojčení, či celkovo vo výchove. Spolieham sa na moju intuíciu a všetko ide nejako samo. Dokonca už ani knihy nepotrebujem. Síce je to veľmi náročné, no jednoznačne vám poviem, že to bolo moje najlepšie rozhodnutie – ísť na materskú dovolenku.