Nebojte sa fotiť


Možno neviete fotiť, neviete čo je kompozícia a zlú fotku rozoznáte, len ak sú tam fľaky, je to tmavá fotka, alebo príliš svetlý obraz. Na to, aby bol záber kvalitný, musí na snímač v aparáte dopadnúť správne množstvo svetla. Ak je svetla málo, fotka bude tmavá, alebo až čierna. Priveľa svetla zas spôsobí príliš svetlý obrázok. Toto je najzákladnejší problém pri fotografovaný.
Fotografovanie nie je hľadanie správnej odpovede na otázku „čo tam mám nastaviť“ .

fotografování

Každý fotoaparát má dve zariadenia, ktorými sa dá ovplyvniť, koľko svetla dopadne na film, či snímač. Jedno z nich sa volá clona a druhé uzávierka. Ako prvým pravidlom je naučiť sa ovládať vás fotoaparát. Prezkúmajte jeho funkcie a možnosti v nadstavení, iba tak využijete a naučíte sa jeho ovládanie ak už vlastníte akýkolvek model fotoaparátu.  

Clonasvojím otváraním a zatváraním reguluje množstvo svetla, ktoré prechádza objektívom fotoaparátu.Clona nie je krytka na objektív, ale akési škrtidlo na svetlo.

Hĺbka ostrosti– poznáme malú hĺbku ostrosti a veľkú hĺbku ostrosti. Malá znamená, že za zaostreným objektom bude pozadie rozmazané – neostrý bude vzdialenejší objekt. Veľká, že bude ostrý objekt aj pozadie – všetko je ostré.

Expozičný čas– Voľbou dĺžky expozičného času fotograf rozhodne o tom, ako budú na fotografii zachytené pohybujúce sa predmety.

Zoom – zaostrenie– Zaostrením miesta v obraze fotograf vedie pohľad diváka fotografie a spravidla určuje čo bude jej ústredným motívom. 

Objektív– Ak máte zrkadlovku, alebo kvalitnejší fotoaparát, kde sa dajú vymeniť objektívy, vždy dávajte pozor na využitie vlastností objektívu fotograf rozhodne o tom, čo z fotografovanej scény bude na fotografii zachytené a ako bude zobrazená perspektíva priestoru, ktorý vníma pred sebou.

fotky

Ak fotenie necháte na automatiku, táto časť vás veľmi nemusí zaujímať. Kombináciami času, clony a citlivosti však môžete významným spôsobom ovplyvniť vaše fotografie. Môžete lepšie vystihnúť chvíľu fotenia, atmosféru, či pohyb.
Pamätajte si, fotograf fotografuje najlepšie všedné veci nevšedným spôsobom.