Niekoľko cenných informácií predtým než vôbec začneme maľovať


Možno na prvý pohľad jednoduchá téma, s ktorou sa ani netreba nejako moc zaoberať. Snáď je to pravda, ale ako sa hovorí: “Opakovanie matka múdrosti“.
A tak sa pozrime na to, čo všetko by sme mohli vedieť o interiérových farbách.
 
Farba je zmes spojiva, plniva, prísad, pigmentov a rozpúšťadiel (voda)
„Naše“ farby sú zásadne vodou rieditelné, a líšia sa množstvom a druhom spojiva, aj pigmentov.

malíř
 
Aké sú druhy farieb, základné rozdelenie:

  • Biele interiérové
  • Tónované interiérové (od výrobcu)
  • Špeciálny bázy na tónovanie (určené na doplnenie pigmentom do zvoleného odtieňa)

 
Čo rozumieme pod pojmom oteruvzdornosť?
Je to odolnosť voči otieraniu farby za sucha či za mokra. V domácnosti sa používajú odolnejšie farby napríklad do kuchyne alebo na miesta vystavené väčšiemu zaťaženiu (okolie vypínačov). Jedná sa o farby s väčším množstvom akrylátu, ktoré tak získajú odolnosť voči oteru za mokra (vlhka). Dajú sa jemne otrieť mokrou hubkou
 
Ako na belosť bielej farby?
Belosť sa udáva väčšinou v %, napríklad 93% belosť. Je dobré pozrieť sa pri nami porovnávaných farbách, či je belosť udávaná podľa množstva rovnakého druhu bieleho pigmentu (napr. titánová bieloba, či BaSo4). Keď sa k tomuto údaju nedopracujeme, (lebo nie všetci výrobcovia ho zrozumiteľne uvedú), musíme veriť vlastným očiam a vzorkám náterov na predajni.
 
 Je lepšie továrensky natónovaná farba, alebo si mám dať natónovať farbu v predajni?
Ak je farba poctivo navrhnutá, tak v každom továrenskom odtieni je najvhodnejší pomer všetkých látok. Pri miešaní na predajni (a nie je to predajňou, verte mi) sa berie podľa receptúry základ (báza) a pridáva sa množstvo pigmentu podľa odtieňa. Z jednej a tej istej bázy sa vyrobí svetlejší, aj tmavší odtieň. Čiže v jednej zmesi máme menej pigmentu a v druhej viac. Tým je pomer látok rôzny a nie je možné zaručiť kvalitu na 100%. Pravdaže výrobcovia majú viac báz, pre tmavšie, stredné či mierne odtiene. Tak čiastočne vyrovnajú tento deficit.
 
Na novú omietku požijeme ako základ penetráciu, aby sme povrch zjednotili, „zlepili“ prípadné mikrotrhlinky a zároveň znížili spotrebu náterovej látky. Keď je viac starých náterov, môže nám penetrovanie pomôcť ich trochu zlepiť. Ale aj tento efekt má svoje hranice.

váleček
 
Riedenie náterovej hmoty.
Prvý náterje dobre zriediť viac, neprekračujme však maximálne doporučené hodnoty. Druhý náter zriedime menej, vytvorí tak žiadaný „film“.
 
Ak máme valčeky, pásky a fólie na prikrytie, môžme smelo začať a zmeniť obývací priestor na niečo nové, útulné, či modernejšie. Smelo do toho a polovica hotovo.