Nové zmeny za prácu nadčas, sviatkov a v noci


Od Mája tohto roka všetkých zamestnancov čaká veľmi dôležitá zmena. Po novom sa budú meniť príplatky za prácu vykonávanú počas víkendov, prácu za sviatky a počas nočných zmien. Aké zmeny nás čakajú a budú platiť pre všetkých zamestnancov pracujúcich na Slovensku ?

stroj
 
Práca v noci
–          V súčasnosti dostávame za prácu v noci len 20 percent k minimálnej hodinovej mzdy.
–          Po novom teda od mája 2018 budeme dostávať za prácu v noci príplatok 50 percent minimálnej mzdy. Napríklad ak pracuje 8 hodinových intervaloch k tomu sa pridá ďalších 50 percent .
 
Práca cez sviatky
–          Ak pracujete v noci z v súčasnosti dostávate 50 percent z vášho priemerného zárobku. Po novom sa to upravuje o 50 percent , čiže by ste mali dostávať za prácu cez sviatky až 100 percent z priemerného zárobku. Čiže ku hodinovej mzde sa priráta 100 percentný príplatok.
 
Práca cez víkend
–          Zákonník práce do mája 2018 neurčoval presnú sadzbu za prácu cez víkend. Zamestnávateľ si mohol sám určiť koľko zamestnanec  dostane príplatok. Zmena prichádza od prvého mája 2018 keď Vám ku každej odpracovanej hodine pribudne 100 percentný príplatok.

svařování
 
Ďalšou dobrou správou je že na Slovensku sa znížila nezamestnanosť a príplatky tak budú dostávať viac ako 2 milióny zamestnancov po celom Slovensku. Pozor však na to že to nemusí byť platiť pre všetkých zamestnancov.
 
Otázka ostáva visieť nad jeden faktom. Bude zamestnávateľ môcť dávať príplatky za prácu cez sviatky, nočné, či cez víkendy ?
Nie každý zamestnávateľ si bude môcť platiť , a niektorý prácu cez tieto dni môže zrušiť. Všetko však záleží od nich ako sa k tomu postavia.

peníze
 
Každopádne sa aspoň poniektorí potešia k príplatkami vo veľkých firmách. Ak pracujete vo firme v ktoré sa pracuje aj počas sviatkov, víkendov  , či pracujete v noci, príplatky vás určite neminú a budete mať o trochu viac ku vašej výplate.