Podľa čoho vybrať farby v obývačke?

Farby použité v jednotlivých priestoroch odrážajú ich celkovú atmosféru. Majú takú silu, že dokážu zaplniť celý byt či dom a tak následne ovplyvniť naše emócie. Nie vždy však bývajú pozitívne. Preto neberte výber farieb na ľahkú váhu.
Ešte pred tým si však položte niekoľko otázok. Chcete v obývačke relaxovať, alebo pracovať? V akej dennej či nočnej dobe sa tu zdržiavate? Chcete obývačku presvetlenú, alebo skôr temnejšiu?

pokoj

Než zistíte, ako farby kombinovať, aby pôsobili vyvážene, mali by ste mať aspoň akú takú predstavu o ich vzájomných pôsobeniach. Toto všetko vás naučí Heringov farebný kruh. Ten sa v súčasnosti používa celosvetovo ako základný farebný systém. Typické farby nájdete vždy na ich opačnom konci. Ak ich spojíte, vytvoríte veľmi silný kontrast, pretože sa posilňujú. Ak si však vybrať samy neviete, zabehnite do obchodu a porovnajte si vzorkovníky. Pred tým, než do niečoho investujete peniaze, navštívte viaceré predajne a využite najlepšie ponuky.
Dostatok slnka

Ak máte obývačku dostatočne presvetlenú a plánujete ju používať hlavne počas dňa, tak sa nebojte použiť sýtejšie farby alebo zemité odtiene. Na slnku vyzerajú najlepšie jasné tóny, ako mätovo zelená či tyrkysová modrá. Zemité odtiene fungujú skvelo v kombinácii so slnečnými lúčmi.

Málo slnka
Pokiaľ máte obývačku otočenú tak, že do nej dopadá minimum svetelných lúčov, alebo sa v nej plánujete zdržiavať skôr podvečer, tak siahnite po odtieňoch, ktoré ju rozžiaria. Farby slonovinovej kosti, či sýtej žltej obývačku zosvetlia a oživia.
Pravidlo 60/30/10
Vybrať správne farby je iba prvým krokom k úspechu. Ešte dôležitejšie je to, ako ich nakoniec rozložíte, aby nepôsobili rušivo a chaoticky. Šesťdesiat percent obývačky by malo byť pokryté dominantnou farbou, tridsať percent menej dominantnou a desať percent tou doplnkovou. Nezabúdajte však na to, že sa k sebe musia dokonale hodiť!

Príklad
Máte skôr temnejšiu obývačku, ktorá by potrebovala viac svetla. Ak chcete takúto miestnosť rozžiariť, použite žltú farbu. K tejto sa hodia napríklad:

  • biela krémová alebo vo farbe vaječnej škrupiny
  • žltá citrónová alebo zlatá
  • červená plamenná alebo korálová
  • modrá tyrkysová alebo kráľovská
  • zelená lipová alebo olivová
  • hnedá nugátová alebo oriešková
  • béžová slonovinová alebo zlatobéžová

interiér
Dobrá rada:Pokiaľ obývačku prerábate, tak sa nesnažte len ohúriť , ale myslite hlavne na vaše pohodlie. Najnovšie trendy nie sú všetko. čím lepšie sa v nej budete cítiť, tým viac radosti vám prinesie.