Požiarne dvere

Požiarne dvere sú určite dobrou investíciou. Nielenže chráni vás a vašu rodinu, zabezpečujú i pocit bezpečnosti v prípade požiaru. V súčasnosti existujú tri typy materiálov používané na výrobu týchto dverí. Medzi tie najpoužívanejšie patrí materiál D3, teda dvere sú vyrobené z horľavých materiálov ako napríklad drevo. Typ D2 predstavuje kombináciu horľavých i nehorľavých materiálov a posledným typom, teda typ D1, je založený na oceľovom či hliníkovom materiáli. Toto označenie sa využíva v kóde požiarnej odolnosti, teda napríklad sa môžete stretnúť s kódom dverí EI30 D3-C. Preto by mal zákazník poznať rôzne typy dverí a ich označenie.

po1

Pýtate sa čo presne znamená EI30 a C v uvedenom príklade? Teraz ide o typ uzáverov, ktoré poznáme EI, EW, S a C. EI znamená, že dvere bránia šíreniu vypuknutého požiaru, zatiaľ čo dvere EW iba obmedzujú šírenie. Písmeno S znamená, že sú dané dvere dymotesné a neprepúšťajú dym. Písmeno C označuje uzáver s kompletným funkčným mechanizmom. Ako ste si mohli všimnúť, v názve dverí je aj číslo. To označuje prevedené skúšky na protipožiarnych dverách. Hodnoty môžu byť 15, 30, 45, 60 alebo 90 minút, z čoho vyplýva, že čím väčšia hodnota, tým sú dvere kvalitnejšie.

Za typ D3 alebo D2 protipožiarnych dverí zaplatíte okolo 130 až 150 eur. V prípade, že máte záujem o oceľové alebo hliníkové dvere, zaplatíte za ne okolo 350 eur. Predávajú sa vo všetkých farbách, najviac v bielej, hnedej či šedej. Vyrábajú sa v plastovej alebo drevenej forme a okrem ich hlavného účelu, ochrániť byt pred požiarom, sú tiež aj bezpečnostné a väčšina z nich je aj zvukotesných a neprepúšťajú teplo. Vnútri sú vyplnené protipožiarnou kamennou vlnou, ktorá zabezpečuje ich odolnosť voči ohňu.

566421_1

Okrem samostatných dvier si môžete kúpiť aj zárubne a kľučky, ktoré sú tiež protipožiarne. Cena zárubní sa pohybuje okolo 60 eur a za kľučky zaplatíte okolo 15 až 20 eur. Je to ale určite investícia, ktorá sa oplatí a v budúcnosti môže zachrániť životy.