Privátne bankovníctvo – exkluzívna služba pre boháčov

Privátne bankovníctvo je oblasť bankovníctva, ktorá je určená najmajetnejším klientom. Tí odovzdajú svoj majetok do rúk profesionálov, ktorých úlohou je ich majetok spravovať a zveľaďovať. Podstatou privátneho bankovníctva je poskytovanie nadštandardných služieb, s ktorými sa v bežnom bankovníctve nestretneme. Dôležitý je individuálny prístup, vysoká flexibilita a najmä diskrétnosť.
 muž v obleku
Klienti privátneho bankovníctva
To, či sa môžete stať klientom privátneho bankovníctva, závisí v najväčšej miere od vášho majetku. Väčšina bánk má stanovenú dolnú hranicu majetku, ktorá vám zaručí vstup do tejto sféry. Na Slovensku sa spomínaná hranica pohybuje u jednotlivých bánk medzi 100 000 – 300 000 eur. Banky pritom berú do úvahy len voľné finančné prostriedky, ktoré sa môžu investovať. Nepočíta sa teda hmotný majetok ako autá, obrazy, nehnuteľnosti či iné cenné veci.
 
Privátny bankár
Každý klient dostane svojho privátneho bankára. Privátnym bankárom sa môže stať hocikto, kto sa vyzná vo finančných produktoch a trhoch a má všeobecný ekonomický rozhľad. Privátny bankár prejde kompletným profesionálnym školením a stane sa špecialista v danej oblasti. Vie klientovi poradiť kde a koľko investovať, vie predpovedať vývoj finančných trhoch či vývoj danej meny. Na základe toho vie podľa požiadaviek a očakávaní klienta bezpečne a úspešne spravovať jeho majetok.
 
 anglicky peníze
 
Concierge
Okrem správy majetku a finančného poradenstva, privátne bankovníctvo ponúka aj ďalšie služby. Neodmysliteľnou súčasťou je služba concierge. Ide o veľmi prestížnu službu, ktorá v podstate nemá s bankovníctvom nič spoločné. Toto slovo pochádza z francúzštiny a znamená komorník. Ide o to, že privátny bankár je pre svojho klienta niečo ako služobník a mal by splniť každú jeho požiadavku.

Ide zväčša o rezervovanie výletov, leteniek, výberu reštaurácií, nákup darčekov či dokonca stráženie detí. Pri tejto službe naozaj neexistujú žiadne hranice a bankár by mal byť svojmu klientovi k dispozícii nonstop, 24 hodín denne, 7 dní v týždni.