Svalové poruchy u detí

Získané svalové ochorenia môžu byť zápalové, infekčné, liečivé, toxické. Zápalové ochorenia ľudského svalu – polymyozitída, dermatopolimiozitída, myozitída s inklúziami, sarkoidná myopatia.
Infekčná myozitída môže byť vírusová, bakteriálna, parazitická, atď. Hlavné príznaky – svalová slabosť a bolesť – sa objavujú akútne. Niekedy môžu byť sprevádzané kožnými léziami (dermatopolimiozitída). Charakteristickým znakom priebehu týchto ochorení je zvýšenie telesnej teploty.

dvojčátka

Vrodené myopatie u detí
Neuromuskulárne ochorenia môžu byť dedičné, autoimunitné a mytochondriálne.
1. Myotónia Thomsen je zdedená, prejavuje sa v ranom detstve. Prvým znakom je porušenie prehĺtania (spomalenie prehĺtania, časté vracanie), čo je dôsledkom vysokého tónu svalov hrdla. V priebehu času, neschopnosť oddeliť zovreté prstov.
2. Pri svalových dystrofiách sú postihnuté samotné svalové vlákna. Svalová slabosť u dieťaťa má nasledujúce príznaky:

  • svalová slabosť;
  • znížený svalový tonus;
  • oneskorenie detí v rozvoji motorov;
  • svalová atrofia;
  • skeletálne deformity.

3. Amyotrofie ovplyvňujú nervové vlákna miechy alebo samotné nervy. Už od narodenia môže byť vidieť u dieťaťa:

  • Letargia
  • spomalenie vývoja
  • zvýšenie svalového objemu

táta se synem

Diagnóza a liečba svalových chorôb
Liečba neuromuskulárnych ochorení závisí od kompetentnej diagnózy. Môže to byť lekárska, fyzioterapia, terapia vitamínmi, cvičebná terapia atď. Pri vývoji kĺbovej kontraktúry a chrbticovej deformity sa aplikuje ortopedická korekcia. Integrovaný prístup k liečbe detí so svalovou slabosťou inhibuje progresiu ochorenia.
Na liečbu neuromuskulárnych ochorení sa lieky používajú na zlepšenie metabolizmu nervového tkaniva svalov, anabolických steroidov, látok, ktoré zlepšujú neuro muskulárne vedenie atď. Prevencia ochorení svalov u nenarodeného dieťaťa sa vykonáva počas lekársko-genetického poradenstva rodičov v štádiu plánovaného rodičovstva. Takto sú odhadované riziká vývoja dedičných ochorení, vrátane svalovej patológie.