Vianočné dekorácie z modelovacej hmoty


Rôzne supermarkety a obchodíky z dekoráciami nás v týchto dňoch lákajú veľkými plagátmi na svoje produkty. Nájdete tam vianočné ozdoby od výmyslu sveta. Ale čo tak si spraviť vlastné vianočné dekorácie?
V obchodoch s umeleckými potrebami (ale aj bežnom hypermarkete) nájdete modelovaciu hmotu, ktorá je cenovo veľmi výhodná. Pol kila hmoty stojí do 0,50€ a je možné z toho vyrobiť aj okolo päťdesiat ozdôb.  Záleží aké veľké ozdoby chcete. Ak vám stačia ozdoby vo veľkosti perníčkov, naozaj sa vám podarí spraviť ich dostatok na celý vianočný stromček.
vánoční dekorace
Čo všetko budeme potrebovať
Výroba sama o sebe nie je komplikovaná. Budeme potrebovať pár základných vecí a to:
–          modelovaciu hmotu
–          podložku a valček
–          pohár s vodou a handričku na utieranie
–          rôzne vykrajovačky s vianočným motívom
–          špáradlo a špagátik
–          plech, alebo kartón

Ako na to
Na začiatku si trošku namočíme ruky vodou. Nemusí to byť veľmi, záleží na tom akú hmotu použijete. … Je na vodu citlivá, preto odporúčame dať si na ruky len trošku. Odtrhneme si kúsok hmoty a vyvaľkáme si ju na podložke na hrúbku, akú uznáte za vhodnú. Čím tenšie ozdoby tým ich spravíte viac.
Potom si vezmeme vykrajovačky a vykrojíme „koláčiky“. Tie si poukladáme na pripravený plech, alebo kartón. Na každú jednu ozdobu na vrchu pomocou špáradla spravíme dierku, cez ktorú sa nám neskôr zmestí špagát.
vánoční ozdoby
Takto postupujeme, kým neminieme celú hmotu, alebo pokiaľ nemáme dosť ozdôb. Zvyšnú hmotu dobre uzavrite a neskôr ju môžete znova použiť.
Vykrojené ozdoby necháme dobre vyschnúť. Ak ste si kúpili hmotu, ktorú treba po upečení piecť, tak postupuje podľa návodu na zadnej strane obalu. Keď sú ozdoby vyschnuté, vezmeme rôzne farby a podľa svojej fantázie si ich vymaľujte. Opäť to necháme vyschnúť.

Nakoniec na ozdoby navlečieme špagátik a môžeme začať ozdobovať stromček. Takto si môžete za veľmi lacný peniaz spraviť vlastné dekorácie.