Vyrobte si zábavné voskovky


Vymýšľanie nových zábaviek pre ratolesti je niekedy nočnou morou. Prinášame Vám preto tip, pri ktorom nemusíte zbytočne vyhadzovať peniaze za novú hračku. Stačia Vám staré voskovky, formičky a fantázia.

Ako prvé sa zamyslite nad tým, čo Vaše deti najviac poteší, prípadne čo ich aktuálne najviac zaujíma. Zaujímajú Vášho chlapčeka autíčka? Pohľadajte v obchode lacné malé formy v tvare áut. Má Vaša dcérka romantickú dušu? Možno už máte doma po poslednej oslave formičky v tvare srdiečok alebo kvietkov. Láka ich vesmír? Je čas na hviezdičky!

voskovky

Formy, v ktorých vyrobíme voskovky nových tvarov, môžu byť vyrobené z mnohých vecí. Ideálne sú silikónové formičky, ktoré sa používajú na prípravu cukrárskych ozdôb. Pokojne však siahnite aj po starých kovových formičkách, nájdite v domácnosti napríklad prázdne obaly z čajových sviečok alebo čokoľvek, čo odolá vyššej teplote. Pred použitím ich očistite a vypláchnite studenou vodou, aby ste potom produkty Vašej spoločnej tvorivej práce ľahšie po vychladnutí z foriem dostali.

Základom úspechu je mať rôznofarebné voskovky. Čím viac, tým lepšie. Roztrieďte ich podľa farby. Odstráňte zvyšné papieriky. Podľa toho či uprednostňujete voskovky jednej farby alebo chcete pestrejšie výtvory, postupujte nasledovne:
 
Jednofarebné voskové tvary
Roztriedené voskovky postupne podľa príbuzných farieb roztopte v nádobe a farebné zmesy nalievajte do pripravených foriem. Ak máte naozaj veľa voskoviek v podobných odtieňoch, môžete niektoré z nich oživiť napríklad tým, že do vosku pridáte trblietky.

pastelky
 
Viacfarebné voskové tvary
Ak máte chuť na pestrofarebné melírované voskové tvary, môžete vyskúšať inú variantu, a to nalámanie zvyškov na malé kúsky a ich rozmiestnenie do formičiek. Keď formu so zvyškami dáte na niekoľko minút do rúry, roztopia sa, zlejú sa a vytvoria viacfarebné melírované vzory. Teplota nemusí byť vyššia ako 150 °C a stačí 5 minút. Odporúčame voskovky vytiahnuť hneď ako sú roztopené. V prípade, že ich tam necháte pridlho, zavládne vo Vašej kuchyni smrad a dym.
 
Formy naplnené horúcimi voskovkami nechajte voľne stuhnúť. Ak ste netrpezliví, môžete si pomôcť umiestnením foriem na chladné miesto, prípadne rovno do chladničky. Uistite sa, že sú úplne stuhnuté a až potom ich opatrne vylúpnite z formičiek.

barvy

Veríme, že Vaše deti naozaj ocenia, že sa mohli podieľať na výrobe svojich nových voskoviek a zažijú s nimi veľa zábavy! Nové farebné odtiene a rôzne tvary sú pre ne veľkým lákadlom.