Dovolenka s malými deťmi – áno či nie?

Dovolenka s malými deťmi – áno či nie?


Nádherná, dokonalá a jedinečná dovolenka, chvíľkový pobyt v raji na zemi sa ale môže zmeniť na peklo. Hlavne ak cestujete na dovolenku s malými deťmi. Darmo ste im vybavili pasy, vybrali prvotriednu destináciu a najkvalitnejší hotel, zdravotné problémy sa môžu ohlásiť kedykoľvek.

moře

Tutanchamónovo prekliatie stretlo asi každého druhého turistu v zahraničí  (hnačky, alebo nevoľnosť). Nie je to nič vážne (po pár dňoch to zmizne), Vaše telo takto reaguje na nové baktérie, s ktorými prišlo do styku. Prvé dni dovolenky strávite častejšie na toalete, ako na pláži. Miestni obyvatelia sú na ne zvyknutí, ale turisti, ktorí tam prichádzajú na pár dní nie. Voda aj jedlo obsahuje v cudzích krajinách iné látky než jedlo a voda u nás. Aj z jablka, na ktoré sme tu zvyknutí Vám môže prísť zle, aj keď si ho umyjete. Voda, ktorou ho umyjete aj keď je pitná, je iná ako u nás. Je lepšie si ho ošúpať.

sklo

Deti a  dovolenka.
Lekári neodporúčajú cestovať mimo republiku s malými deťmi. Aspoň do dvoch rokov dieťaťa by ste mali tráviť dovolenku v našej krajine. Malé deti nemajú ešte dostatočne vyvinutý imunitný systém preto sú náchylnejšie na akékoľvek zmeny. Či už sa to týka zmeny podnebného pásma, časového posunu ale aj prirodzene sa vyskytujúcich baktérií na danom mieste.

Príklad uvediem z minulosti. Indiáni po osídlení Ameriky Európanmi umierali na obyčajnú chrípku. Nemali proti nej vo svojom tele protilátky a táto, pre nás bežná choroba, bola pre nich smrteľnou. Ako vyrastali nové generácie indiánov ich imunitný systém sa tejto chorobe prispôsobil a naučil sa s ňou bojovať.
Takýto šok zažíva aj Vaše dieťa keď ho vezmete do zahraničia. Jeho malý organizmus, ktorý sa len začína prispôsobovať okolitému svetu zrazu vystavíte nástrahám, s ktorými sa nikdy jeho telo nestretlo. Nevie ako má reagovať a čo má robiť.

toalety

My dospelý vieme povedať čo nás bolí, že sa cítime zle, ale malé dieťa to nevie. Preto je najlepšie, keď zo začiatku posilňuje svoju imunitu v prostredí, v ktorom sa narodil.