Kedy nemôžem ísť darovať krv?

Kedy nemôžem ísť darovať krv?


Krv je najvzácnejšia tekutina. Jej stratu už nemusíte prežiť. Odhaduje sa, že prežiť môžete pri strate krvi 15 % z celkového objemu. Samozrejme, sú tam aj rôzne iné faktory, ktoré na to vplývajú, preto sa to nedá zovšeobecňovať. Ako darcovia krvi darujete cca pol litra krvi. Nič vážne by sa vám po darovaní nemalo stať. Maximálne môžete byť trochu malátny, ale to rýchlo prejde. Kto nemôže ísť darovať krv?

brambory

1.       Keď ste chorí
V tomto prípade nejde ani tak o to, že by pacient ochorel, ale skôr o to, že keď pôjdete darovať krv, tak sa vám imunita zníži ešte viac, takže budete chorí ešte viac. Pretože jedna súčasť krvi sú biele krvinky a tie zabezpečujú imunitu. Ich zásoby sa budú dopĺňať a zároveň bojovať proti chorobe, takže vaše telo by bolo dosť unavené.

2.       Keď ste mali antibiotiká predtým jeden mesiac
3.       Keď ste sa nechali tetovať alebo ste si dali napichnúť náušnicu, či piersing
Nikto nemôže vedieť, či tatér používal sterilné ihly a či vás nedajbože niečím nenakazil. Do polroka od tetovania, napichnutia náušnice a piersingu sa to zvykne prejaviť.

4.       Keď ste boli v období jedného mesiaca predtým na akupunktúre
Tu platí to isté ako v predchádzajúcom bode. Nikto nemôže tušiť, či sa ihly sterilizujú po každom pacientovi a po každom použití.

5.       Keď máte vysoký alebo nízky tlak
Odber krvi vám krvný tlak ešte zníži. Preto, keď máte diagnostikovaný vysoký tlak tak si môžete vybaviť od svojho srdciara papier o tom, že môžete chodiť darovávať krv. Možno sa vám tlak nastálo aj upraví. Keď máte nízky tlak myslím, že nikto vám nepovolí krv darovať, pretože by sa vám ešte viac znížil a bolo by vám zle.

6.       Tesne pred a po menštruácii, počas menštruácie
Tu je dôvod ten, že strácate krv už len tým, že máte menštruáciu a ďalšia strata krvi darovaním by vás mohla ešte viac unaviť a nebola by ste v poriadku. Treba si počkať na správny čas, nie je správne sa nikam ponáhľať.
7.       Keď dojčíte alebo ste tehotná.

krev
 
Ani sa tu nedajú spomenúť úplne všetky výnimky, kedy sa nedá ísť darovať krv. Je to preto, že darovanie krvi musí byť absolútne bezpečné Je fajn si dopredu zistiť, či môžete ísť darovať krv alebo nie, pretože inak zdržíte seba aj personál nemocnice. Možno namiesto vás môžu vybaviť niekoho iného, kto môže ísť darovať krv.